Makro případová studie Kodys

Zvýšili sme efektivitu práce vďaka inteligentnému označovaniu v distribučnom centre Makro.

Makro Cash & Carry bolo založené ako dcérska spoločnosť firmy SHV Makro. K 1.1.1998 prevzala všetky veľkoobchodné aktivity spoločnosti SHV Makro v Európe firma Metro AG. V Českej republike patrí do siete Makro Cash & Carry 13 veľkoobchodných centier. Všetky disponujú predajnou plochou okolo 15 000 m2. Tieto centrá sú zamerané na veľkoobchodný predaj širokého sortimentu potravinárskeho a nepotravinárskeho spotrebného tovaru registrovaným podnikateľom, obchodníkom a ďalším subjektom, ako sú nemocnice, školy, orgány štátnej správy a pod.

Makro Cash & Carry ČR bylo založeno jako dceřiná společnost firmy SHV Makro. K 1. lednu 1998 převzala veškeré velkoobchodní aktivity společnosti SHV Makro v Evropě firma Metro AG. V České republice patří do sítě Makro Cash & Carry ČR třináct velkoobchodních center. Všechna mají celkovou plochu přibližně 15.000 m2. Tato centra jsou zaměřena na velkoobchodní prodej širokého sortimentu potravinářského i nepotravinářského spotřebního zboží registrovaným podnikatelům, obchodníkům a dalším subjektům jako jsou nemocnice, školy, orgány státní správy apod.

DISTRIBUČNÉ CENTRUM MAKRO V KOZOMÍNE

 

distribucni centrum makro - kozomin

 

Nové distribučné centrum, ktoré vedie k vytvoreniu 600 pracovných miest, je určené na priame dodávky zákazníkom i optimalizované zásobovanie predajní, bolo vybudované v roku 2017. Základným pilierom je polo-automatizovaný centrálny sklad s plochou 50 000 m2 pri Kozomíne (Stredočeský kraj). Tento sklad ponúka štyri oddelené teplotné zóny (suchý, mrazený, fresh a ultra-fresh) na centrálne skladovanie tovaru a 50 000 skladovacích pozícií. Chladiace priestory pokrývajú až 40 % plochy. Centrum funguje nepretržite a je obsluhované manuálne i pomocou automatizovaných liniek. Vnútorné technologické riešenie poloautomatických skladovacích a manipulačných liniek zabezpečuje spoločnosť SSI SCHÄFER.

SITUÁCIA PRED REALIZÁCIOU PROJEKTU

Zákazník hľadal riešenie, ako a čo najlepšie zorganizovať nový sklad pomocou čiarových kódov, ako prehľadne a odolne označiť všetky skladové pozície, získať maximálne možný prehľad o skladových položkách a eliminovať zbytočnú prácu pri ich dohľadávaní.

CIELE PROJEKTU

  • Lepšia orientácia pracovníkov skladu
  • Komplexné označenie skladu, skladových pozícií
  • Zrýchlenie práce skladníkov
  • Zamedzenie chybovosti pri zaskladňovaní a vyskladňovaní
  • Správna funkcionalita WMS systému s čiarovými kódy

POUŽITÝ MATERIÁL

Robustné niekoľkovrstvové polypropylénové etikety so silno priľnavými lepidlom. Digitálna potlač u týchto etikiet ponúka vynikajúcu odolnosť voči oderu, oteru, chemikáliám, olejom a UV žiareniu. Vďaka laminácii sú etikety odolné tiež voči hrubému zaobchádzaniu. Na označení voľných plôch (podláh) boli použité polykarbonátové štítky so silno priľnavými lepidlom.

 

 

 

RIEŠENIE

KODYS navrhol unikátne riešenie na označenie skladových lokácií špeciálnymi predtlačenými viacúrovňovými etiketami na paletové regály pre suchý, mrazený, fresh a ultra-fresh sklad.

Celý regálový stĺpec je identifikovaný pomocou jednej viacúrovňovej etikety umiestnenej na prvom nosníku regála a to v pohodlnej výške na snímanie čiarového kódu. Na etikete je niekoľko čiarových kódov a každý z nich identifikuje jedno poschodie regálu, ktoré je tiež doznačené príslušnou farbou korešpondujúcou s touto viacfarebnou etiketou. Šikmé umiestnenie čiarových kódov na etikete zaručuje oskenovanie iba požadovaného kódu, čo skladníkom urýchľuje prácu a znižuje chybovosť.

Na označenie regálových radov boli použité PVC dosky, na ktoré boli nalepené odolné polypropylénové etikety vo formáte A4 a pre expedičné brány určené k nakládke a vykládke kamiónov boli použité tieto odolné etikety, avšak vo formáte A3. Každá skladová pozícia na policových regáloch bola označená samostatnou tzv. „single“ etiketou.

Na označenie betónových podláh bolo použité špeciálne riešenie vo forme polykarbonátových štítkov odolávajúcich mechanickým vplyvom uchytených pomocou vysoko priľnavého lepidla. Na expedíciu balíkov sa používajú papierové etikety s termotransférovou potlačou SSCC kódmi.


VÝSLEDOK OČAMI ZÁKAZNÍKA

„Vďaka novým zariadeniam bude celý proces distribučnej služby zahrňujúci vychystávanie, konsolidáciu a expedíciu objednávok omnoho efektívnejší. Pri optimálnom riešení potrvá doručenie objednaného tovaru zákazníkovi v Prahe do ôsmich hodín. Ďalej prinesie optimalizácia zásobovania jednotlivých predajní zníženie požiadaviek na skladové zásoby a vyššiu flexibilitu v objednávaní. Zlepšené nastavenie procesov obmedzí nadbytočnú manipuláciu s tovarom a umožní zamestnancom venovať viac času zákazníkom“.

„Sme skutočne spokojní, značenie od spoločnosti KODYS absolútne plní svoj účel, pričom orientácia pracovníkov v sklade je vynikajúca a takmer bezchybná, čo napomáha vyššej efektivite, produktivite a zamedzuje chybovosti. Zvýšila sa tiež rýchlosť vychystávacieho procesu. Farebné rozlíšenie jednotlivých etikiet znamená vyššiu efektivitu a produktivitu v tom zmysle, že nie je napríklad náročná na zaškolenie nových brigádnikov, alebo pre zahraničných pracovníkov“

Martin Reichl, logistik Makro Cash & Carry

Kontaktujte nás

Zistíme vaše potreby a poradíme ideálne riešenie pre váš biznis.

+421 2 4342 3844 info@kodys.sk

Vyplňte kontaktný formulár