wifi ve skladu

Technológia WiFi 6/ 6E

WIFI 6 / 6E – Nové generácie bezdrôtových sietí

WiFi štandard 802.11ax, nazývaný tiež WiFi6 (6.generácie) je odpoveďou na najčastejšie výzvy dnešných WiFi sietí. A síce neustále sa zvyšujúca hustota klientskych zariadení ako aj široká škála aplikácií. Riešením je nielen zvyšovanie prenosových rýchlostí, ako to bolo vždy u predošlých generácií, ale najmä výrazné zefektívnenie využívaných frekvenčných pásiem.

WIFI6

Na rozdiel od štandardu 802.11ac, ktorého výhody je možné využívať len v pásme 5 GHz, 802.11ax sa opäť „vracia“ aj do spektra 2,4 GHz, ktoré dokáže lepšie využiť. Nahliadnite preto s nami na chvíľu do „zákulisia“ moderných WiFi technológií.

“Tajná omáčka WiFi 6“

OFDMA - nazývaný aj „tajná omáčka WiFi 6“, je podľa odborníkov jednoznačne najdôležitejšia inovácia a vlastnosť prichádzajúca s WiFi6. Mechanizmus ortogonálneho delenia frekvencií s viacnásobným prístupom rozdeľuje kanály na menšie frekvenčné segmenty, tzv. zdrojové jednotky (RU – resource units). To umožňuje prístupovému bodu (WiFi Access Point) synchronizovať obojsmernú komunikáciu s viacerými individuálnymi klientskymi zariadeniami súčasne. Všetky doterajšie WiFi technológie pracujú totiž na princípe – v jednom okamihu vždy len 1 klient. Laicky si to teda možno predstaviť ako obchod, kde bola doteraz na konci funkčná vždy iba jedna pokladňa (hoci profesionálne WiFi zariadenia ju mali výkonnejšiu a efektívnejšiu) a po novom pribudli viaceré pokladne, pričom všetky naraz aj fungujú. Pre IT „pamätníkov“ bude iste nápomocná aj analógia 1 jadrového, 1 vláknového procesoru v porovnaní s jeho viac jadrovými a viac vláknovými mladšími súrodencami.

WIFI6 vlastnosti

 

K ostatným dôležitým vlastnostiam a prínosom technológie WiFi 6 patria hlavne tieto:

  • MU-MIMO (Multi-User MIMO)
  • Šírka kanálov do 160 MHz
  • Modulácia 1024-QAM
  • TWT – Target Wake Time funckionalita
  • Farbenie BSS
  • Vyššia bezpečnosť (WPA3)

WiFi 6E – budúcnosť bezdrôtových sietí

Inovácie v oblasti WiFi sa samozrejme nekončia technológiou WiFi 6. V súčasnosti si medzi nás razí cestu posledný, pomerne významný „prírastok“ v rodine WiFi – a síce WiFi 6E.

Všetci dobre vedia, že WiFi už posledné roky nie je ani tak o rýchlosti, ale skôr o dostupnosti, stabilite a kvalite spojenia. Tá sa hlavne v prehustenom urbanizovanom prostredí stávala posledné roky veľkou výzvou. Taktiež nutnosť podpory starších zariadení po boku tých novších tvorila značné obmedzenia. „Keď pustíte na diaľnicu traktor alebo Aviu, spomalí to všetkých“.

Technológia WiFi 6E teda prichádza s úplne novou frekvenciou a k existujúcim pásmam 2,4 a 5 GHz pridáva aj pásmo 6 GHz. Umožní teda pripojenie len najnovším zariadeniam, pričom budú môcť bez obmedzení využívať všetky výhody tejto technológie. Ak použijeme analógiu s dopravou, tak prechádzame z mestského obchvatu na závodný okruh, kam sú pustené len autá na to vhodné.

Lepšie raz vidieť, ako 100x čítať, a tak záujemcom o viac informácií a možno aj malé nahliadnutie do budúcnosti (WiFi 7) odporúčame prednášku „nášho“ sieťového guru Davida Colemana:  „David Coleman : Wi-Fi 6E, Wi-Fi 7 and beyond - All about the spectrum; WLPC Praha 2022,  https://youtu.be/HbpD4BRdNvI

V prípade otázok Vás, samozrejme, radi privítame u nás v Kodyse, kde Vás zveríme do rúk našim odborníkom na sieťové a iné moderné technológie.

Súvisiace produkty a služby

Potrebujete poradiť?

Kontaktujte nás

Navrhneme riešenie na mieru.
Poradíme, ako implementovať systém vo vašej firme.

Prečo Kodys?

Čas

25+ rokov skúseností

Sme finančne aj personálne stabilizovanou firmou s nadnárodnou podporou kľúčových partnerov v oblasti špičkových technológií a transferu know-how.

Komplexní služby na míru

Riešenia prispôsobené na mieru

Naše riešenia sú maximálne flexibilné a dokážu pokryť aj náročné požiadavky zákazníkov.

Špička v oboru

Špička v odbore

Vďaka stabilite, profesionalite, spoľahlivosti a inovatívnosti našich ľudí a zároveň sile medzinárodnej skupiny IBCS Group sme líder v oblasti auto-id riešení v regióne strednej a východnej Európy.

Profesionální tým

Komplexné služby

Náš skúsený tím odborníkov vám navrhne riešenie podľa vašich potrieb, zabezpečí potrebný software, hardvérovú infraštruktúru a postarajú sa o implementáciu, zaškolenie a technickú podporu.

Zařízení nejvyšší kvality

Profesionálny tím

Máme silný a skúsený tím programátorov, systémových inžinierov, odborných konzultantov a ďalších technických špecialistov.

Zariadenia

Zariadenia najvyššej kvality

Sme významným partnerom svetových technologických lídrov v oblasti automatickej identifikácie ako Zebra, Honeywell a Datalogic.