Makro případová studie Kodys

Vyššia efektivita práce vďaka inteligentnému označovaniu v distribučnom centre Makro.

Makro Cash & Carry bolo založené ako dcérska spoločnosť firmy SHV Makro. K 1. 1. 1998 prevzala všetky veľkoobchodné aktivity spoločnosti SHV Makro v Európe firma Metro AG. V Českej republike patrí do siete Makro Cash & Carry 13 veľkoobchodných centier. Všetky disponujú predajnou plochou okolo 15 000 m2. Tieto centrá sú zamerané na veľkoobchodný predaj širokého sortimentu potravinárskeho a nepotravinárskeho spotrebného tovaru registrovaným podnikateľom, obchodníkom a ďalším subjektom, ako sú nemocnice, školy, orgány štátnej správy a pod.

DISTRIBUČNÉ CENTRUM MAKRO V KOZOMÍNE

Nové distribučné centrum, ktoré vedie k vytvoreniu 600 pracovných miest je určené na priame dodávky zákazníkom i optimalizované zásobovanie predajní. Bolo vybudované v roku 2017. Základným pilierom je polo-automatizovaný centrálny sklad s plochou 50 000 m2 pri Kozomíne (Stredočeský kraj). Tento sklad ponúka štyri oddelené teplotné zóny (suchý, mrazený, fresh a ultra-fresh) na centrálne skladovanie tovaru a 50 000 skladovacích pozícií. Chladiace priestory pokrývajú až 40 % plochy. Centrum funguje nepretržite a je obsluhované manuálne i pomocou automatizovaných liniek. Vnútorné technologické riešenie poloautomatických skladovacích a manipulačných liniek zabezpečuje spoločnosť SSI SCHÄFER.

SITUÁCIA PRED REALIZÁCIOU PROJEKTU

Zákazník hľadal riešenie, ako najlepšie zorganizovať nový sklad pomocou čiarových kódov, ako prehľadne a odolne označiť všetky skladové pozície, získať maximálne možný prehľad o skladových položkách a eliminovať zbytočnú prácu pri ich dohľadávaní.

CIELE PROJEKTU

  • Lepšia orientácia pracovníkov skladu
  • Komplexné označenie skladu, skladových pozícií
  • Zrýchlenie práce skladníkov
  • Zamedzenie chybovosti pri zaskladňovaní a vyskladňovaní
  • Správna funkcionalita WMS systému s čiarovými kódy

POUŽITÝ MATERIÁL

Robustné niekoľkovrstvové polypropylénové etikety so silno priľnavým lepidlom. Digitálna potlač pri týchto etiketách ponúka vynikajúcu odolnosť voči oderu, oteru, chemikáliám, olejom a UV žiareniu. Vďaka laminácii sú etikety odolné tiež voči hrubému zaobchádzaniu. Na označenie voľných plôch (podláh) boli použité polykarbonátové štítky so silno priľnavým lepidlom.

RIEŠENIE

Naša sesterská spoločnosť v Českej republike KODYS, spol. s. r. o. navrhla unikátne riešenie na označenie skladových lokácií špeciálnymi predtlačenými viacúrovňovými etiketami na paletové regály pre suchý, mrazený, fresh a ultra-fresh sklad.

Celý regálový stĺpec je identifikovaný pomocou jednej viacúrovňovej etikety umiestnenej na prvom nosníku regála a to v pohodlnej výške na snímanie čiarového kódu. Na etikete je niekoľko čiarových kódov a každý z nich identifikuje jedno poschodie regálu, ktoré je tiež doznačené príslušnou farbou korešpondujúcou s touto viacfarebnou etiketou. Šikmé umiestnenie čiarových kódov na etikete zaručuje zosnímanie iba požadovaného kódu, čo skladníkom urýchľuje prácu a znižuje chybovosť.

Na označenie regálových radov boli použité PVC dosky, na ktoré boli nalepené odolné polypropylénové etikety vo formáte A4 a pre expedičné brány určené k nakládke a vykládke kamiónov boli použité tieto odolné etikety, avšak vo formáte A3. Každá skladová pozícia na policových regáloch bola označená samostatnou tzv. „single“ etiketou.

Na označenie betónových podláh bolo použité špeciálne riešenie vo forme polykarbonátových štítkov odolávajúcich mechanickým vplyvom uchytených pomocou vysoko priľnavého lepidla. Na expedíciu balíkov sa používajú papierové etikety s termotransferovou potlačou SSCC kódmi.


VÝSLEDOK OČAMI ZÁKAZNÍKA

„Díky novým zařízením bude celý proces distribuční služby zahrnující vychystávání, konsolidaci a expedici objednávek mnohem efektivnější. Při optimálním řešení potrvá doručení objednaného zboží zákazníkovi v Praze do osmi hodin. Dále přinese optimalizace zásobování jednotlivých prodejen snížení požadavků na skladové zásoby a vyšší flexibilitu v objednávání. Zlepšené nastavení procesů omezí nadbytečnou manipulaci se zbožím a umožní zaměstnancům věnovat více času zákazníkům“.

„Jsme opravdu spokojeni, značení od společnosti KODYS naprosto plní svůj účel, přičemž orientace pracovníků ve skladu je vynikající a téměř bezchybná, což napomáhá vyšší efektivitě, produktivitě a zamezuje chybovosti. Zvýšila se také rychlost vychystávacího procesu. Barevné rozlišení jednotlivých etiket znamená vyšší efektivitu a produktivitu v tom smyslu, že není například náročná na zaškolení nových brigádníků, nebo pro zahraniční pracovníky.“

Martin Reichl, logistik Makro Cash & Carry

Kontaktujte nás

Zistíme vaše potreby a poradíme ideálne riešenie pre váš biznis.

+421 2 4342 3844 info@kodys.sk

Vyplňte kontaktný formulár